II Dni Księstwa Kaliskiego

II Dni Księstwa Kaliskiego

II Dni Księstwa Kaliskiego – Ogólnopolski Festiwal Plenerowy Widowisk Historycznych, który odbędzie się w dniach 11-12 września 2021 r. w Kaliszu.

Geneza II Dni Księstwa Kaliskiego sięga 2014 roku, kiedy to kaliski oddział Stowarzyszenia KoLiber zorganizował obchody 735. rocznicy śmierci księcia Bolesława Pobożnego. Właśnie to wydarzenie stało się fundamentem, założonej przez Piotra Błaszczyka oraz Kamila Floriana Ratajczyka kilka lat później, Fundacji im. Bolesława Pobożnego – która jest organizatorem wydarzenia, a Dni Księstwa Kaliskiego jej sztandarowymi obchodami.

Książę Bolesław urodził się między 1224 a 1227 rokiem. Należał do wielkopolskiej linii dynastii Piastów, był synem księcia Władysława Odonica. Od 1239 r. sprawował rządy wspólnie ze swoim bratem, Przemysłem, a później samodzielnie w dzielnicy kalisko-gnieźnieńskiej. W 1264 r. wystawił pierwsze na ziemiach polskich przywileje dla żydów, nazwane „Statutem Kaliskim”, regulujące sprawy sądownictwa nad ludnością żydowską, zasady ich działalności kredytowej i handlowej oraz ich stosunki z chrześcijanami. Wraz z żoną błogosławioną Jolentą ufundował kaliską katedrę pw. św. Mikołaja oraz klasztor ojców franciszkanów w Kaliszu.

II Dni Księstwa Kaliskiego, odbywające się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego „Smaki Dziedzictwa”, będą jednym z największych plenerowych wydarzeń w Wielkopolsce w tym roku. Impreza rozpocznie się w sobotę, 11 września o godzinie 12:00, przemarszem w uroczystym pochodzie rycerskim, który ruszy spod liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu w kierunku głównego miejsca obchodów, tj. placu przy ul. św. Stanisława. Po zakończeniu przemarszu odbędzie się symboliczny akt lokacji miasta, oficjalne otwierający wydarzenie.

Podczas Pikniku, następującego po symbolicznym akcie lokacji miasta, na placu przy ul. św. Stanisława, odbędą się:

  • koncerty najlepszych w Polsce zespołów muzyki dawnej, takich jak Brevis, Duet Zoriuszka, czy Huskari oraz

  • liczne przedstawienia, pokazy tańca, animacje dla dzieci, warsztaty czy walki rycerskie.

Te wszystkie atrakcje będą odbywały się pośród kramów kaliskich rzemieślników oraz stoisk organizacji pozarządowych.

Pierwszy dzień obchodów zostanie zakończony koncertem finałowym zespołu muzyki dawnej Jerycho, pt. „Sztuka Średniowiecznej Polifonii” w Kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kaliszu (Franciszkanie), który rozpocznie się o godzinie 19:00.

W drugi dzień, 12 września 2021 r., odbędzie się o godzinie 16:00 uroczysta msza święta w Kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kaliszu (Franciszkanie), którą poprzedzą występy artystyczne uczniów ze szkoły podstawowej nr 12 w Kaliszu.

II Dni Księstwa Kaliskiego organizowane są przez Fundację im. Bolesława Pobożnego. Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Kalisza oraz Biskupa Kaliskiego Damiana Bryla.

Całość została sfinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”, Miasta Kalisza oraz środków własnych Fundacji.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem wydarzeń i serdecznie zapraszamy wszystkich kaliszan i nie tylko do uczestnictwa w nim. Zakończmy to lato z przytupem!

Harmonogram

Data wydarzenia: 11-12 września 2021 

11 września

Godziny: 12:00 – 19:00

Harmonogram wydarzeń*

12:00 – 12:20 Przemarsz

12:20 – 12:45 Akt lokacji miasta oraz walka rycerska

12:45 – 13:00 Otwarcie imprezy

13:00 – 19:00 Piknik Średniowieczny

Koncerty:

  • Chór szkoły podstawowej nr 12 im. Bolesława Pobożnego  „Duodecimus”;

  • Zespół muzyki dawnej „Huskari”;

  • Zespół muzyki dawnej „Brevis;

  • Duet „Zoriuszka”.

Występy artystyczne i pokazy:

  • Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej;

  • Grupa Swarożyc;

  • Uciechowo;

  • Belriguardo,

Warsztaty:

  • Skryba Tomasz z Kancelarii Komesa Mikołaja Bronisza;

  • Grupa Swarożyc.

Kramy kaliskich rzemieślników oraz organizacji pozarządowych

19:00 – 20:00 Koncert finałowy zespołu muzyki dawnej Jerycho „Sztuka średniowiecznej polifonii”.

12 września

Godziny: 15:30 – 17:00

15:30 – 16:00 Występ artystyczny uczniów szkoły podstawowej nr 12 im. Bolesława Pobożnego

16:00 – 17:00 Uroczysta Msza święta w Kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kaliszu

Organizator: Fundacja im. Bolesława Pobożnego

Honorowy Patronat: Biskup Kaliski, Prezydent Miasta Kalisza

Dofinansowanie ze środków:

  • Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”;

  • Miasta Kalisza;

  • Środków własnych Fundacji.